Yetersiz Kemikler İçin İmplant

Home Yetersiz Kemikler İçin İmplant

Nedir?

Kemik Tozu Nedir?

Yetersiz kemiğin bulunduğu bölgelere implantın yapılmasını sağlayan işlemde kemik tozu kullanılmaktadır. Hastaların çene kemiklerinde çeşitli sebepler ile kemik erimesi yaşanması yana çene kemiğinin ince olması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Bu hastalarda implantın uygulanması için çene kemiklerinin yeterli kalınlığa gelmesi sağlanmaktadır.

Nedir?

Kemik Tozu Ameliyatı Nedir?

Eğer çene kemiğinde uzun süredir diş bulunmuyorsa o zaman çene kemiklerinde yoğunluk kaybı söz konusu olmaktadır. Çene kemiklerinde ki bu kayıp da implantın uygulanmasını neredeyse imkansız hale getirmektedir.

Diğer bir yandan yaş ile alakalı olarak yaşanılan kemik erimeleri de çene kemiklerinin doku kaybı yaşamasına sebep olmaktadır. Bu durumlarda da implant uygulamalarının yapılabilmesi için kemik tozu ameliyatlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Sığır ve at kemiklerinden elde edilen kemik tozları greftleme yöntemi ile yeterli kemik bulunmayan bölgeye uygulanmaktadır. Bu uygulama yapılmadan önce hayvanlardan elde edilen kemik tozlarının ameliyathane ortamında kullanılacak kadar sterilize edilme aşaması bulunmaktadır. Sonraki aşamada ise cerrahi bir işlem ile kemik yetersizliği bulunan bölgeye nakledilmektedir.

Yurt dışında insan kemikleri de cerrahi işlemlerde kullanılmasına rağmen bu yöntem ülkemizde çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun yerine hastalar kendi kemiklerinden elde edilen kemik tozlarını nakledilmesini tercih etmektedir.

Nasıl Yapılır?

Kemik Tozu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kemik tozu ameliyatlarına anestezi ile başlanmaktadır. Hastalar anestezi altındayken kemik tozu takviyesi yapılacak olan bölgeye kesi yapılmakta ve flebi ortadan kaldırılmaktadır. Sonraki aşamada ise kemik üzerinde bir pencere açılmaktadır. Pencerenin aralanmasından sonra sinüs zarar görmeyecek bir şekilde esnetilmesi ve yukarı kaldırılması gerekmektedir.

Sinüs zarının çok ince bir zar yapıdan oluşması nedeniyle bazı hastalarda yırtılmalar söz konusu olmaktadır. Bu yırtılmaların önüne geçmek için ise bu bölgeye de kemik tozu uygulanmaktadır. 6 ay sonrasında bu bölgeye uygulanan kemik tozu kemikleşmektedir.

Kemik tozu nakledildikten sonra ölçüm yapılmaktadır. implantın uygulanması için gerekli olan kemik yüksekliğinin 4- 5 mm olması gerekmektedir. Daha sonrasında ise kesi atılan yumuşak doku dikiş ile birleştirilir.

Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu İçin Hemen Ara

0533 652 37 97

Ücretsiz Ön Görüşme Bilgisi Al