Dikişsiz İmplant

Home Dikişsiz İmplant

Nedir?

Dikişsiz İmplant
Nedir?

Çene kemiğine yerleştirilen ve insan anatomisine uyumlu bir şekilde tasarlanmış olan vidalara implant adı verilmektedir. Bu implantların üzerinde uygulanan protez dişler ise dişlerin çiğneme ve konuşma gibi görevlerini yerine getirmesini sağlar. 

İmplantın uygulanabilmesi için ise çene kemiğinin açılması ve daha sonrasında özel olarak tasarlanmış olan bu çivilerin yerleştirilmesi gerekmektedir. En nihayetinde ise açık kalan bölgenin dikiş ile kapatılması gerekmektedir.

Dikişsiz implant yönteminde ise hemen hemen aynı adımlar izlenmesine rağmen implantın uygulanacağı damak parçası lazer ile alınmaktadır. 2 dakika içerisinde tamamlanan bu yöntem ile hastaların damaklarına dikiş atmak gerekmez.

Nasıl Uygulanır?

Dikişsiz İmplant Nasıl Uygulanır?

Dikişsiz implant tedavisinden önce hastanın ağız sağlığının tam olarak tespit edilebilmesi için fiziksel muayenenin gerçekleştirilmesi ile başlamaktadır. Bu muayene sırasında hastaların kemik yapıları hakkında da bilgi edinilmektedir. Ancak dikişsiz implant tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için çene kemiğinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak için de fiziksel muayenenin ardından radyolojik görüntülemenin yapılması gerekmektedir. 

Bu görüntülemelerin ardından hastaların çene kemikleri bilgisayar ortamında ve 3 boyutlu olarak incelenmesi gerçekleşmektedir. Dikişsiz implantın uygulanması için gerekli olan tüm bilgiler elde edildikten sonra ise uygulamaya geçilmektedir. Uygulamalar ameliyathane ortamında ve lokal anestezi ile yapılmaktadır. 

Anestezi uygulandıktan sonra hastaların diş etine daire şeklinde küçük bir yer açılır. Bu işlemde lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Daha sonrasında ise implantın yerleştirilme işlemi gerçekleşmektedir. 

Uygulamanın son aşamasında ise lazerle biostimülasyon uygulaması yapılmaktadır. Bu işlem sayesinde hastaların ağrı yaşamasının önüne geçilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Kemik Tozu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kemik tozu ameliyatlarına anestezi ile başlanmaktadır. Hastalar anestezi altındayken kemik tozu takviyesi yapılacak olan bölgeye kesi yapılmakta ve flebi ortadan kaldırılmaktadır. Sonraki aşamada ise kemik üzerinde bir pencere açılmaktadır. Pencerenin aralanmasından sonra sinüs zarar görmeyecek bir şekilde esnetilmesi ve yukarı kaldırılması gerekmektedir.

Sinüs zarının çok ince bir zar yapıdan oluşması nedeniyle bazı hastalarda yırtılmalar söz konusu olmaktadır. Bu yırtılmaların önüne geçmek için ise bu bölgeye de kemik tozu uygulanmaktadır. 6 ay sonrasında bu bölgeye uygulanan kemik tozu kemikleşmektedir.

Kemik tozu nakledildikten sonra ölçüm yapılmaktadır. implantın uygulanması için gerekli olan kemik yüksekliğinin 4- 5 mm olması gerekmektedir. Daha sonrasında ise kesi atılan yumuşak doku dikiş ile birleştirilir.

Avantajları

Dikişsiz İmplantın Avantajları Neler Olmaktadır?

Dikişsiz implantın hastalara sağladığı en büyük fayda kolay ve hızlı bir yöntem olmasıdır. Bu sayede diş tedavisinden korkan hastalar daha rahat bir şekilde dikişsiz implantı uygulanabilmektedir.

Diğer bir yandan şeker hastaları ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara da uygulanabilen bir yöntem olması sayesinde daha geniş bir hasta kitlesine hitap etmektedir.

Dikişsiz implant tedavisinin rahatlıkla uygulanabileceği hastalar içerisinde ileri derecede kanser hastaları, ileri derecede böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastalar, ağrı kesici kullanamayanlar, mide bağırsak problemi yaşayan hastalar ve ağrı eşiği düşük olan hastalar için de uygun olmasıdır. 

Diğer bir yandan diş tedavisi ile travma yaşamış hastalar için de dikişsiz implant tedavileri ciddi bir ameliyattan çıkarak kolay bir tedavi olmayı sağlamaktadır.

Riskleri

Dikişsiz İmplantın Riskleri Neler Olmaktadır?

Elbette ki tüm implant tedavilerinde olduğu gibi dikişsiz implant tedavisi de bazı riskler içermektedir. Ancak bu riskler diğer tedavi yöntemlerine oranla çok daha düşük ihtimallerde gerçekleşmektedir. Özellikle söz konusu enfeksiyon olduğunda dikişsiz implant çok daha az riskli bir uygulama olmaktadır.

Uygulama sırasında kesi yapılmadığı için hastalarda dikiş atma gibi bir risk bulunmamasının yanı sıra çok daha hızlı bir iyileşme dönemi söz konusu olmaktadır.

Kolaylıklar

Dikişsiz İmplantın Sağlamış Olduğu Kolaylıklar Nelerdir?

Son zamanlarda dikişsiz implant uygulamalarının hem hekimler hem de hastalar tarafından daha fazla tercih edilmesini sağlayan diğer uygulamalara göre daha fazla kolaylık sağlamasıdır. Bu kolaylıkların başında ise kemik ile implantın kaynama süresinin diğer tekniklere göre çok daha kısa olmasıdır. 

Dikişsiz implantın sağlamış olduğu bir diğer kolaylık ise ağrı ve kanamanın neredeyse yok denilecek kadar az olmasıdır. Ayrıca uygulama sonrasında hastalarda şişlik ve morarma çok daha az görülmektedir. Sağlamış olduğu bu kolaylık hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Bu kolaylıklarının yanında implantın uygulanmasından sonra kemik erimesi riski çok daha az olmaktadır. Bu sebeple de implantların düşme riski de azalmaktadır. Son olarak operasyondan sonra hastalar yeme düzenlerine daha hızlı bir şekilde dönmektedir.

Gülüş Estetiği

Dikişsiz İmplant Sonrasında Gülüş Estetiği Yapılabilir mi?

Dikişsiz implantların uygulanmasından sonra implantların kemiğe kaynamasının beklenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise gülüş estetiği yapılabilir. Hastalar zirkonyum, porselen ya da lamine gibi çeşitlerden kendilerine en uygun seçimi yapabilir.

Dikişsiz implantın sağlamış olduğu bir diğer kolaylık ise ağrı ve kanamanın neredeyse yok denilecek kadar az olmasıdır. Ayrıca uygulama sonrasında hastalarda şişlik ve morarma çok daha az görülmektedir. Sağlamış olduğu bu kolaylık hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Bu kolaylıklarının yanında implantın uygulanmasından sonra kemik erimesi riski çok daha az olmaktadır. Bu sebeple de implantların düşme riski de azalmaktadır. Son olarak operasyondan sonra hastalar yeme düzenlerine daha hızlı bir şekilde dönmektedir.

Gerekli Şartlar

Dikişsiz İmplantın Başarılı Olabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Dikişsiz implant uygulamasını yapan hekim ve kliniklerin büyük bir hızla artması hastaların bu tekniğe daha kolay ulaşabilmesini sağlamaktadır. Ancak dikişsiz implant uygulamalarında en önemli olan noktaların başında diş hekimlerinin deneyim ve bilgileri olmaktadır. Bu uygulamayı yapacak olan diş hekiminin 55 yıllık çene cerrahi eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir. Bunun yanında uygulamanın başarılı olması için işlemlerin ameliyathane ortamında ve steril bir şekilde yapılması gerekmektedir. Son olarak kullanılan implant ekipmanlarının yüksek kalitede olmaları önemli olmaktadır.

Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu İçin Hemen Ara

0533 652 37 97

Ücretsiz Ön Görüşme Bilgisi Al