parallax background

Diş bakımı, doğru ve yanlışlar!

Yetişkinlerde ortodonti gülümsemek için geç değil
Nisan 2, 2018
Estetik diş hekimliği, saklamadan gülümseyin!
Nisan 2, 2018

1- SERT DİŞ FIRÇASI DAHA İYİ TEMİZLEMEZ !

Dişlerimizin temizliği, sert fırça kullanarak değil, düzenli ve doğru bir şekilde fırçalayarak sağlanır. Sert fırça diş ve diş etlerimizde sürekli travma yaratarak, diş eti çekilmelerine ve diş minesi yüzey çiziklerine neden olabilir.

2- DİŞ MACUNU ISLATILARAK FIRÇALANMAZ !

Diş macunun ya da diş fırçasının, fırçalamadan önce ıslatmak, diş fırçasının yeterli sertliğini ortadan kaldırır, böylelikle yeterli bir temizlik sağlanmaz.

3- DİKEY DEĞİL DAİRESEL HAREKETLER !

Dişlerimizi fırçalarken aşağı yukarı dikey bir fırçalama değil, dairesel yuvarlak hareketlerle hem dişlerimizi hemde diş etlerimizi fırçalayacak şekilde diş fırçasını hareket ettirmeliyiz.

4- DİŞ İPİ KULLANMAK DİŞ ETLERİNE ZARAR VERMEZ !

Diş ipi kullanımı sırasında oluşan kanamalar, diş ipini doğru bir şekilde kullanmadığınızı gösterir, doğru bir teknik ile kullanılan diş ipi dişlerin arayüzünde sıkışan besin artıklarının en sağlıklı şekilde çıkarılmasını sağlar.

5- FIRÇALARKEN DİŞ ETİ KANAMASI !

Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin kanaması diş eti iltihabının en önemli göstergesidir. Kanama oluyor diye dişlerinizi fırçalamamanız iltihabın şiddetini arttırır. Böyle durumlarda en kısa sürede diş hekimine muayene olmanız gerekir.

6- BASTIRARAK FIRÇALAMAK DAHA İYİ TEMİZLEMEZ !

Diş fırçasını kuvvetli bir şekilde dişlere ve diş etlerine baskı uygulayarak fırçalamak, diş minesine ve diş etlerine yoğun travma sonucu zarar verir. Bu nedenle baskı uygulamadan ve 45 derecelik bir açıyla diş fırçası dişlere ve diş etlerine temasta olacak şekilde diş fırçalaması yapılır.

7- GÜNDE İKİ KEZ DİŞ FIRÇALANMALIDIR !

Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce kesinlikle dişlerimizi en az 2 dk sürecek ve tüm diş yüzeylerini kapsayacak şekilde fırçalamalıyız.

8- DİŞ TAŞLARINI TEMİZLETMEK DİŞLERE ZARAR VERMEZ !

Dişlerimizin bakımı ne kadar iyi olursa olsun, diş taşlarının oluşumu kaçınılmazdır. Bu nedenle yılda iki kez düzenli olarak diş hekimine giderek diş taşlarını temizletip genel muayene olmalısınız. Sanılanın aksine diş taşlarını temizletmek dişlerin yüzeyi çizmez yada dişlere kalıcı bir zarar vermez.

9- AĞIZ KOKUSU ÇÖZÜMSÜZ DEĞİLDİR !

Ağız kokusunun nedeni, ağız ortamında bulunan yoğun diş taşları, diş eti iltihabı ve tedavisi yapılmamış çürük dişler olabilir. Diş hekiminiz bu sorunları ağız ortamından uzaklaştırarak ağız kokusuna son verebilir. Bunlara rağmen koku problemi devam ediyorsa, gastroenterolog (sindirim sistemi hastalıkları uzmanı) mide yada yemek borusunda oluşan bir nedeni çözümleyebilir.

10- KARBONAT VEYA TUZLA DİŞ FIRÇALAMAK YANLIŞTIR !

Karbonat veya tuz iyi granüllü maddeler olduğu için dişin minesini çizer, yoğun ve uzun süreli kullanımda gözle görülür mine kayıpları görülür.