parallax background

Çocuğunuzun dişleri çürümesin

Porselen braketler, şeffaf diş telleri
Nisan 3, 2018
Ağız Gargaraları Nasıl Kullanılır?
Nisan 3, 2018

Arka bölge dişlerinin üzerlerine 5 dk gibi kısa bir sürede uygulanan fissur örtücüler(sealant) ile çürümenin en yoğun olduğu bölgeleri uzun yıllar koruma altına alıyoruz. Böylelikle çocuk yaşta diş hekimi korkusu yaşatan ağrılı süreçler ortadan kalkıyor.

Fissür örtücü nedir ?

Fissür örtücüler arka bölge dişlerin üstündeki oluklara uygulann şeffaf ya da beyaz renkteki akışkan dolgu maddeleridir. Sıvı şeklinde olduğundan ve akışkan yapısı sayesinde yüzeydeki boşlukları doldurur. Bu nedenle ekstra bir oluk hazırlamak ya da dişi aşındırmaya ihtiyaç yoktur.

Çocukların dişleri neden çürümektedir ?

6-12 yaş arası çocukların daimi dişlerin sürmesiyle birlikte mix dişlenme dönemini başlamaktadır. Bu dönemde, fırçalama alışkanlığının tam kazanılmaması, tüketilen yoğun şekerli besinler ve sürme dönemindeki dişlerin çürüğe daha yatkın olması çürük görülme sıklığını arttırmaktadır.

Kimlere uygulanır ?

Fissür çürükleri yani başlangıç çürükleri yoğun bir şekilde çocuk ve genç bireylerde görülür. Bu nedenle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara ( 6-12 yaş ) uygulanmaktadır.

Fissür örtücüler ne kadar süre ağızda kalır ?

Fissür örtücüler zamanla aşınabilir ya da yerinden çıkabilir, buna rağmen olukların içinde kalan bölümü tamamen ortadan kalmak, yapılan araştırmalar sonucunda %85- %95 oranında fissür örtücüler oluklar arasında tamamen kalmaktadır. Bu sayede çürüğe karşı direnci hiç fissür örtücü yapılmamış bir dişe göre çok yüksek seviyedir.